Megkönnyebbüléssel zárul a Barcelona borzalmas hete - de a Xavival kapcsolatos kérdések zaja nem csitul
Xavi Barcelona-menedzserként a legrosszabb hetének végén Robert Lewandowski segítette ki a trénert. A lengyel csatár két góljával a Barca megfordította a mérkőzést a Deportivo Alaves korai gólját követően, a lengyel három pontot ajándékozott Xavinak, és kéthetes nemzetközi szünetet, amikor is tovább emésztgetheti az újabb aggasztó kiállításokat.
Nehéz hét volt ez Xavi csapata számára. Az előző szombaton egy lelketlen 1-0-s győzelmet arattak a Real Sociedad felett, mielőtt kedden sokkoló 1-0-s vereséget szenvedtek a Shakhtar Donyeck ellen a Bajnokok Ligájában. Ez a két meccs jogos kritikákat váltott ki az "entorno" - a klubot folyamatosan zajongó és kommentáló színtér - részéről.
A Barca kétségbeesetten vágyott egy győzelemre, amely megmutatná, hogy visszanyerte identitásának egy részét, de ez nem jött össze vasárnap a Montjuicon. Samu Omorodion 18 másodperc alatt szerzett gólja azt jelenti, hogy a katalánok idén a La Liga két leggyorsabb gólját kapták a Granada és az Alaves ellen. A szünetre három gólos előnnyel vonulhattak volna a vendégek, ha Omorodion nagyobb pontossággal játszik, de Lewandowski zseniális fejesgólja és büntetője 12 perccel a vége előtt megmentette csapatot.
"Nem sokat javultunk - mondta Xavi. "Nehéz időszakon vagyunk túl. Nem ez a legjobb időszak, de így is sikerült hat pontot szereznünk két olyan meccsből (Sociedad és Alaves), amelyeken nagyon rosszul játszottunk."
De ami igazán kiemelkedett Xavi meccs utáni sajtótájékoztatójából, az az volt, amikor megkérdezték tőle, hogy miért nem úgy játszik a csapata, ahogy kellene.
"Nincs kétségem afelől, hogy amit a média állít, az végső soron a csapatunkat is érinti" - mondta. "Az itteni entorno olyan helyzeteket teremt, amelyek véleményem szerint nem valósak. Túlságosan negatívak, és ez nem segít a csapatnak. Látom, hogy a játékosok leblokkolnak, különösen a legfiatalabbak, ami azért Gavira nem nagyon jellemző. A veteránok, mint Lewandowski, Gundogan, vagy akár Inigo Martinez, jobban hozzá vannak szokva ehhez.
"Ez nem igazán zavar engem. Nem én focizok, így nem kell semmit sem tennem. De látom, hogy játékosokat leblokkolnak. A félidőben azt mondtam a csapatnak, hogy itt senkit nem ölnek meg a médiától. Még engem is úgy bélyegeztek meg a futballkarrierem egy pontján, hogy 'a Barcelona rákja vagyok', és nézz rám - most itt vagyok, mint szakvezető. Ezt mondtam nekik, hogy fordítsák meg a meccset".
Ezekkel a szavakkal közvetlenebbül támadta Xavi a médiát mint bármikor, mióta 2021-ben átvette az irányítást. Leleplezték a menedzser kétségbeesését - de azt is, hogy az Alaves elleni meccset megelőző héten hogyan mutatkozott meg a klub legtoxikusabb formája.
A kiváltó ok az a két meccs volt a Real Sociedad és a Shakhtar Donyeck ellen, a múlt hónap végén a Real Madrid elleni kiábrándító vereséggel együtt. A valóság azonban az, hogy két év klubvezetés után nehéz nagy előrelépést látni Xavi Barcájában.
Voltak ígéretes meccsek - kiemelkedik a Madrid elleni Supercopa de Espana döntő megnyerése még januárban - és nagyszerű eredmények, mint például a tavalyi La Liga bajnoki cím. De a csapatnak még mindig nincs világosan meghatározott identitása, ami az a sarokpont, amelyre minden sikeres Barca menedzser épít.
Ez nem jelenti azt, hogy Xavi állása a tét. Maga a menedzser szombaton elmondta, hogy Joan Laporta klubelnök a múlt héten felhívta őt, hogy hangsúlyozza a klub bizalmát iránta. A Barca sportigazgatója, Deco eközben az Alaves meccs előtt a spanyol televíziónak nyilatkozott: "Xavival teljes a nyugalom a csapat körül".
Még így sem lehet megúszni, hogy a Barcelona entorno mennyire kíméletlen tud lenni ezekben a nehéz pillanatokban.
Ez vasárnap a lelátón is egyértelmű volt. Xavi regnálása alatt először fordult elő, hogy a Barca szurkolói a Montjuicon kifütyülték a saját csapatukat az első félidőben az Alaves ellen.
A szurkolók rendkívül türelmesek voltak a csapattal szemben, mióta a legendás középpályást kinevezték. A tavalyi szezonban példátlanul nagy támogatást és hűséget tanúsítottak Xavi iránt, amikor a Bayern München elleni 3-0-s vereség után tapssal fejezték ki támogatásukat a Bajnokok Ligájában. Ez a vereség azt jelentette, hogy sorozatban másodszor estek ki a Bajnokok Ligája csoportköréből, de a szurkolók megértették, mennyire fontos volt, hogy a csapat mellett maradjanak.
Xavi nyilvános szereplései azonban mindenki türelmét próbára tették. A Barca főnöke gyakran elismerte, hogy milyen problémákat kell megoldania, de a megoldások ritkán voltak láthatók a pályán is.
Vegyük például a szezon első hazai meccsét követő nyilatkozatot a Cadiz ellen augusztusban. "Tiszteletben kell tartanunk a pozíciós játékunkat, és ki kell várnunk a megfelelő alkalmat. Kevésbé kell kapkodva támadnunk, és türelmesebbnek kell lennünk" - mondta. Három hónappal később a csapat még mindig küszködik a támadások terén.
Vagy íme egy idézet az Alaves elleni meccs előtt, amikor megpróbálta elemezni a Barca nehéz időszakát. "Úgy éreztem, hogy az elmúlt héten elvesztettük a rendezettségünket" - mondta. "A prioritásunk az lesz, hogy visszaszerezzük azt és jobban támadjunk." De ennek a rendezettségnek nyoma sem volt az újonnan feljutott Alaves ellen.
És bár Xavi vasárnap a tombolt nyilatkozatában a média, a klub körül kevesen gondolják, hogy kemény kritikával szembesült - épp ellenkezőleg. Ehelyett a klublegenda státusza és a Barcelonához fűződő mély kapcsolatai azt jelentik, hogy több türelmet kapott, mint a korábbi menedzserek.
De ahogy a múlt héten kezdtek megmutatkozni a repedések, a klub körül több területen is érezhető volt a feszültebb légkör.
Több magas rangú vezető elismerte, hogy kétségei vannak azzal kapcsolatban, ahogyan Xavi menedzselte a csapatot az elmúlt héten. Néhányan közülük, akik nem hivatalosan, név nélkül nyilatkoztak, elmondták, hogy nem örülnek annak, hogy a játékosok két nap szabadságot kaptak az El Clásicón elszenvedett vereség után. Mások kétségüket fejezték ki a csapat fizikai felkészültségével kapcsolatban, és hogy mennyire sújtották őket sérülések ebben a szezonban.
Egyes vezetőségi tagok pedig úgy érzik, hogy annak ellenére, hogy a klub minden erőfeszítést megtett annak érdekében, hogy olyan támadó tehetségeket szerezzen a csapatba, mint Gundogan, Joao Cancelo és Joao Felix, a Barca játékstílusa még mindig nem vonzó.
Ez volt az egyik legnagyobb célja magának Xavinak is az idei szezonban a tavalyi megérdemelt bajnoki cím megszerzése után. De a szezon elején a Royal Antwerp és a Real Betis elleni két egymást követő 5-0-s győzelmet leszámítva a Barca meg sem közelítette a magasra tett mércét.
Mindenekelőtt azonban ez egy nehéz hét volt az öltöző számára. Közvetlenül a Sociedad-győzelem után Xavi a nyilatkozatában hibáztatta játékosait, amiért nem játszottak az általa elvárt intenzitással. A hét közepére, a Shakhtar elleni megalázó vereség után a menedzser megváltoztatta a hangnemet, és azt mondta, hogy a csapat problémái csak a futballal kapcsolatosak.
Az öltözőn belüli források szerint a folyamatos üzenetváltás miatt a játékosok az elmúlt napokban úgy érezték, hogy elszakadtak egymástól. A források ezt a rossz eredményeknek is tulajdonítják, amelyek csak rontottak a helyzeten.
Az öltözői harmónia hiánya azonban még nyilvánvalóbbá vált, miután a Movistar spanyol műsorszolgáltató nyilvánosságra hozta az Alaves elleni mérkőzésről készült felvételeket, amelyeken Lewandowski megdorgálta a 16 éves Lamine Yamalt, amiért nem passzolta neki a labdát.
"Lamine! Keresztezz a hosszú sarokra!" Lewandowski láthatóan Yamalra kiabált, majd a csatár nem volt hajlandó kezet fogni a tinédzserrel - amit a 34 éves Lewandowski később tagadott, holott a felvételeken nyilvánvaló. Az esettel kapcsolatban Ale Moreno is elmondta véleményét, és kiemelte, hogy az első gólnál arra lett figyelmes, hogy miután megünnepelte gólját, és felemeli a mutatóujját a társak felé, jelezve, hogy ha adnak neki használható labdát ő gólt szerez belőle, és hogy ezen a meccsen ez volt az első ilyen passz, amit kapott.
Kezd egészen aggasztó lenni a helyzet. És bár egy Barcelona méretű klub irányítása mindig is bonyolult volt, mégis félrevezetőnek tűnik Xavi részéről, hogy a média mérgező magatartását nevezi meg csapata pályán való működésképtelenségének fő okaként. Nem utolsósorban azért, mert ő és az edzői stábja is hozzájárul a klub körüli véleményekhez; az edzői stáb rendszeresen nyilatkozott a médiának, hogy kifejtse gondolatait és frusztrációját, mióta Xavi visszatért a klubhoz.
A háttérben dolgozó munkatársak nyíltan elmondták, hogy a klubnak el kellett fogadnia, hogy nem tudta szerződtetni Xavi kiemelt célpontjait a kulcspozíciókba - mint például Juan Foythot a jobbhátvéd posztra, Martin Zubimendit a középpályára és Bernardo Silvát támadó középpályásként. Az is frusztrálta őket, hogy a Barca tavaly nyáron csak 4 millió eurót (4,3 millió; 3,5 millió font) tudott költeni a szerződtetésekre.
Mindannyian kiemelték, hogy Xavinak rendkívül összetett helyzetben kellett tevékenykednie a pályán és azon kívül is - és ez igaz is. De mind a szurkolótábor, mind a média óriási megértéssel fogadta ezt. Senki sem kéri Xavitól, hogy megismételje a Pep Guardiola korszak sikereit; ez egy másik csapat egy másik időben. Sajnos azonban ettől elvonatkoztatni senki sem képes.
De ha az ő szerepének elemzése nem megy tovább annál, hogy a médiában megjelenő kritikus hangokra mutogatnak, akkor Xavi és a Barca is nagy bajban lesz.
"Most itt a pillanat, hogy a menedzser cselekedjen" - mondta az Alaves meccs előtt.
A nemzetközi szünet tökéletes pillanatnak tűnik Xavi számára, hogy bebizonyítsa, ezek nem üres szavak.
Forrás: theathletic, Pol Ballús