Jövő csütörtökön, december 21-én az európai labdarúgás sorsa dől el egy bírósági teremben, távol a dübörgő lelátóktól és a pályáktól, a sportágra nézve mélyreható következményekkel járó jogi csata csúcspontjához érkezik. Mi a tét? A vitatott "Szuperliga" jövője mellett az anyagi haszon 1 milliárd dollárt hozhat a Real Madrid és a Barcelona konyhájára.
A jogi ügy az UEFA állítólagos monopóliumának megítélését követeli az elit labdarúgó-versenyek és tornák tekintetében. A spanyol titánok számára az Európai Bíróság (EB) ítélete az ügyben több mint egy jogi formalitás: egy 1 milliárd dolláros szerencsejáték. Ha a bíróság az UEFA ellen dönt, a Szuperliga megvalósulhat. Ez az alapító tagoknak, a Real Madridnak és a Barcelonának potenciális pénzügyi könnyebbséget jelentene.
A Barca számára a tét monumentális. 1 milliárd dollárt meghaladó, nyomasztó adósságok nehezednek a klub vállára. A Szuperliga most mentőövként jelent a katalánok számára. Egy 1 milliárd dolláros tőkeinjekció nagy segítség lenne a klub számára. Olyan sorsfordító változást jelentene, amely képes lenne visszahozni a Blaugranát a szakadék széléről.
Ezt a milliárd dolláros álmot azonban messze nem lehet biztosra venni. Az Európai Bíróság ítélete az UEFA javára is billentheti a mérleg nyelvét, megerősítve az európai futball feletti ellenőrzésüket. Az ítéletet a Santiago Bernabeu és a Camp Nou határain túl is érezni fogják. A játékosok toborzására és az átigazolási költségvetésre is hatással lesz. Végső soron nem csak a Real Madrid és a Barcelona pénzügyi jövőjéről van szó, hanem az európai labdarúgás lényegéről is.
Bár a Szuper Ligát kezdetben nehezen megvalósítható modellnek tartották, úgy tűnik, az UEFA lemásolta a koncepciót. Az UEFA átalakított Bajnokok Ligája-struktúrája egyszer s mindenkorra átformálja a tornát. Elmúltak a kiszámítható csoportkörök napjai. A 2024-25-ös UCL-tornán mind a 36 résztvevő csapatot egy hatalmas olvasztótégelybe dobják, felhagyva a 8 csapatos, 4 csoportos formátummal, amit megszoktunk.
A nyolcfordulós "svájci tornán" a legjobb nyolc helyezett szerzi meg a továbbjutást, míg a fennmaradó helyekért kétfordulós kieséses párharcok keretében zajlanak majd a küzdelmek. A kérdés, ami most felmerül: Vajon a Szuperliga inspirálta az UEFA-t, vagy csak a dinamikusabb versenyformák felé mutató tendenciákat tükrözi ez a változás? Az indítékoktól függetlenül egy dolog egyértelmű: a Bajnokok Ligája sokkal kiszámíthatatlanabbá válik.
Forrás: essentiallysports, UEFA, Skysports